Saç Dökülmesi Neden Kaynaklanır? ve Saç Dökülmesi İçin Öneriler – Alımlı Kadın

Saç Dökülmesi Neden Kaynaklanır? ve Saç Dökülmesi İçin Öneriler

Saç Dökülmesi Neden Kaynaklanır? ve Saç Dökülmesi İçin Öneriler

Mevsim geçişi, kötü beslenme, yorgunluk, stres saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında yer almakta.. Saç dökülmesinin genetik olduğu da bir diğer gerçek..Bu can sıkıcı duruma yeni yakalanlar önlem almaya çalışırken “Saç dökülmesi neden olur?” sorusunu sıklıkla soruyor. Biz de sizler için bu sorunun neden kaynaklandığını ve nasıl bir önlem almanız gerektiğini bu yazımızda anlattık..

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Mevcut her saç telinin bir yaşam ömrü vardır ve her saç teli 4- 6 yıl yaşar, sonra dinlenir ve daha sonra da dökülür. Saçların bu şekilde dökülmesi son derece doğal bir süreçtir ve günde 50-100 tel saç dökülmesi normal kabul edilir. Eğer bu sayıdan daha fazla dökülüyorsa, banyo yaparken ele gelen saç miktarı artmışsa ya da yıkanmış kurulanmış saçı elle çektiğimizde elimize 3-5 adet saç teli geliyorsa bu durumun ciddiye alınması gerekir. Saç dökülmesinin çok farklı nedenleri olabilir. Önemli olan bu nedenin saptanması ve uygun tedavinin yapılmasıdır.

Saç Dökülmesi İçin Alınabilecek Önlemler

 • Saçları sık yıkamak, saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçlar daha fazla yağlanır. Saçınızı her gün yıkamayın. 2 – 3 günde bir Ph 5.5 değerinde bir şampuanla yıkamak yeterlidir.
 • Jöle kullanmayın. Kullanırsanız da aynı gün saçınızı yıkayın.
 • Stresten uzak durun. Yüksek stres saç kaybına neden olur. Kendinize zaman ayırmaya çalışın.
 • Çok sıkı bere kullanmayın.
 • Saçlarınızı nazikçe tarayın ve fırçalayın. Saçlara sert davranmak saç kaybını artıracaktır.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra pamuklu havlular ile kurulayın, saç kurutma makinesi kullanmayın.
 • Saçlarınızı sabunla yıkamaktan kaçının, nem kaybına neden olur.
 • Saçlarınızı daima az şampuan kullanarak yıkayın, daha çok şampuan kullanıldığında saçlarınız daha temiz daha bakımlı olmaz.
 • Bol su, sebze, meyve, süt ürünleri ve yeterince protein tüketin.
 • Saçınızı yıkadıktan sonrasında bakım yapın.
 • Saçların hava ile temasını kesmeyin.
 • Sigara ve stres saç dökülmesini tetikleyen başlıca faktörlerden biridir. Saç dökülmesinde ailevi yatkınlık da göz önüne alınması gereken bir faktördür.
 • Saç köklerinin güçlenmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin.

Yukarıda belirtmiş olduğum önlemler dışında bir de son zamanlarda özellikle sosyal medyada oldukça gündemde olan saç dökülmesini önlediğini ve yeni saç çıkardığını iddia eden ürünler var. Bunlardan bazıları Doal Keratin Bakım Sütü, Mavi Saç serumu, Orjinal mavi su saç losyonu gibi ürünler.. Bu ürünler hakkındaki görüşlerimizi daha önceki yazılarda belirtmiştik. Bu saç bakım ürünlerinin gerçek kullanıcı yorumlarını incelediğimiz zaman gerçekten işe yaramadığını görüyoruz. Siz de bu tarz ürünleri almadan önce gerçek kullanıcı yorumlarını inceleyerek karar verin yoks dökülen saçlarınızın yerine yenisinin çıkmasını beklerken hazır elinizde olan saçlarınızıda kaybetmeniz mümkün..

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. MUTLAKA DENEYECEĞİM. ÇÜNKÜ BENİM DE ÖZELLİKLE TEPE BÖLGEMDE ÇOK SAÇ DÖKÜLME SORUNUM VAR.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.