Kafada Sivilce Çıkması ve Kaşıntı Nasıl Geçer? – Alımlı Kadın

Kafada Sivilce Çıkması ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kafada Sivilce Çıkması ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kafada çıkan sivilceler gün içerisinde bazen kaşıntı ve pul pul dökülmeler ile bazen de iltihaplı olmasından dolayı ağrılı bir gün geçirmenize sebep olabilir. Kafada çıkan sivilceler tedavi edilmediği müddetçe ve uygun şampuanlar kullanamadıkça sürekli kendini yenileyen bir rahatsızlıktır. Üstelik kafada çıkan sivilceler gün içerisinde neredeyse sürekli ellerinizin kafanızda olmasını, sürekli kafanızı kaşımanıza sebep olabilen bir rahatsızlık olduğu için sosyal hayatınızı da olumsuz yönde etkiler. Bazı kişilerde kafada çıkan sivilceler iltihaplı olurken bazı kişilerde ise kum tanesi kadar küçük ve sert olmaktadır. Sert olan sivilceler genellikle kafanızı kaşındınız da tırnak ucunuza gelen kum tanesi kadar küçük ama oldukça sert bir dokuya sahiptir. Sert olan türlerin saç dökülmesini artırmakla birlikte kaşıdıkça daha fazla çoğalan kısır bir döngü ye sebep olan türdür.

Kafada Sivilce Çıkmasının Sebepleri

  • Sağlıksız ve aşırı yağlı tüketmek
  • Saç derisine uygun olmayan şampuan ve saç bakım kremleri tercih etmek
  • Saçları çok sert taramak veya saç derisini fırçalamak
  • Duş esnasında şampuanı tırnaklarla köpürtmek ve saç derisini çizmek
  • Aile bireyleri ile de olsa ortak tarak kullanmak
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
  • Banyo rutinin bozulması
  • İklim değişikliği ve hava kirliliği

Aslına bakacak olursanız kafada çıkan sivilcelerin bu ve bunun gibi daha pek çok farklı sebebi bulunmaktadır. Özellikle yirmili yaşlardan sonra başlayan ve eğer tedavi edilmezse ömür boyu bu sorunu çekebileceğinizi düşündüğünüz oldukça stresli bir hastalıktır aslında. Maalesef yaptığım araştırmalara göre bu sorunla alakalı çok bilgili bir doktora rastlayan çok az kişi bulunmakta. Bu yüzden de internette araştırma yapıp bu soruna çözüm bulmak istiyorsanız birbirinden farklı pek çok yoruma denk geleceksiniz. Durum böyle olunca bir kişiye yarayan formül diğer kişinin daha kötü bir sonuç almasına sebep olabileceği gibi farklı yönlendirmeler ile daha farklı sorunlarla karşılaşmamıza da sebep olabilir. Bu anlamda eğer doktora gitmiş değilsiniz mutlaka bir dermatologa başvurmalı ve tedavi olmalısınız. Aksi halde belki yapabileceğiniz evdeki bitkisel çözümler veya doğal karışımlar saç denizdeki sivilce oluşumunu tetikleyebilir ve buda hiç istemediğimiz bir sonuca varmış olur.

Kafada Çıka Sivilceler Nasıl Geçer

Stres kaynaklı sivilce oluşumu yalnızca cilt üzerinde değil saç derisinde de olmaktadır. Bu sorunu birebir yaşamış birisi olarak kafamdaki sivilcelerden kurtulmanın imkansız olduğunu düşünüyordum. Bu yüzden de kafamdaki sivilceleri alışmam gerektiğini düşünmüştüm ama sonrasında internette okuduğum bir yazı sayesinde stresi azaltabilirsek eğer kafadaki sivilcelerin de azalabileceğini gördüm. Kafamda çıkan sivilceler kuru yani kum tanesi kadar küçük ama bir o kadar da sert olanlardandı. Ama öyle içerisinde bulunduğunuz stresli ortamı değiştirmek her zaman çok kolay olmuyor. Özellikle iş yerindeki stresi kolay aşılabilir bir durum değil çünkü siz kendinizi her ne kadar telkin etseniz, sakinleştirseniz de iş arkadaşlarınız aynı şeyi yapamıyor maalesef. Bu yüzden mutlaka stresli ortamdan uzaklaşamıyorsanız sonrasında kendinizi sakin birkaç saat ayarlayın yapmaktan hoşlandığınız hobilerinizi zevklerinizi keşfedin. Örneğin ben kendi adıma kitap okumayı ne kadar sevdiğimi fark ettim bu süreçte. Gittiğim hiçbir doktor sorunuma çözüm olmadı bu yüzden ömür boyu yok kafamda sivilcelerle yaşayacağımı düşünmüştüm ben de ama sonrasında okuduğum yazı sayesinde iş ortamından ve bazen evde yaşadığımız streslerden nasıl uzak durabileceğimi keşfettim. Bu süre zarfında pek çok kitap okudum daha önce dinlemediğim hiç hoşlanmadığımı sandığım müzik türlerini dinledim ve ne kadar güzel olduğunu anladım. Ve evet biliyorum her ne kadar söylemesi çok kolay olsada uygulaması çok zor ama eğer sivilcelerinizi sürekli düşünüp elinizi sürekli kafanıza atarsanız bu kısır bir döngü haline gelecek. Aklınıza sivilceleriniz geldiği zaman veya saç dipleriniz kaşındığında kendinize daha ilgi çekici bir iş bulun. Ben bu sayede neredeyse %90’a kadar da sorundan kurtuldum. Ve biliyorum ki kalan %10 hemen hemen bütün insanların yaşadığı bir sorun ve aslında bu doğal bir süreç. Ben şu an yağlı tükettiğimde nasıl ki yüzümde sivilcelerim çıkıyorsa ve bunları da bitkisel çözümlerle halledebiliyorsam saç derimde çıkan sivilceleri de hiç ama hiç sorun etmiyorum ve elimden geldiği kadar dokunmamaya çalışıyorum.

Kafada çıkan sivilceler hakkında kendi adıma söyleyebileceklerim bu kadardı. Zaten kendi deneyimim olmayan bir şeyi maalesef ki buraya dökmem doğru olmuyor ve böyle bir şey de yapmıyorum. Verebileceğim en iyi tavsiye cips tüketiminin en azından yarı yarıya indirin. Çünkü gerçekten de içlerinde sivilce oluşumunu destekleyecek o kadar çok şey varki. Evet çok lezzetli sinema veya dizi onsuz olmuyor ama inanın sivilcesiz bir hayatın kalitesi bunun yanında düşünüldüğünde vazgeçilmez oluyor. Daha önce denemediyseniz yukarıda verdiğim tavsiyeleri ve kendi bu süreci atlatma yolumu denemenizi tavsiye ederim. Ben de işe yaradı, uzun sürdü kesinlikle bir ay iki ay gibi kısa bir sürede bu sonucu almadım ama değdi mi diye sorarsanız kesinlikle değdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.