Grip Aşısı Nedir? – Ne Zaman Yapılmalıdır? – Alımlı Kadın

Grip Aşısı Nedir? – Ne Zaman Yapılmalıdır?

Grip Aşısı Nedir? – Ne Zaman Yapılmalıdır?

Grip Aşısı Nedir?

Grip aşısı, uygulandığı insanlarda %70 ile %90 oranında gribe karşı bir bağışıklılık sağlayan bir aşı türüdür. %10 ve %30 arasında da herhangi bir etki göstermediği durumlar da olabiliyor. Bana göre işe yaramama oranı düşük olduğu için denenebilir. Peki grip aşısı gerçekten gerekli mi? sorusunun cevabına gelecek olursak..

Çoğu kez düşündüğümüz olmuştur grip aşısı gerçekten gerekli midir diye.. Milyonlarca insanın 1 yıl içinde bu hastalığa yakalandığı ve özellikle çocukların ve de yaşlıların ciddi biçimde etkilendikleri düşünülürse grip aşısının gerçekten gerekli olduğu ortaya çıkar.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Grip aşısı yaptırmak isteyenler her yıl bir kere ekim ve ya kasım ayında yaptırması gerekir. Aramızda ben geçen sene yaptırdım bu sene yaptırmasam da olur diye düşünenler de olabilir. Ama şunu unutmamak lazım grip virüsü her yıl genetiği değişerek farklı bir virüs olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple her yılın grip aşısı içerik olarak birbirinden farklılık gösteriyor. Sizinde bunları hesaba katarak her yıl grip aşınızı tekrardan yaptırmanız gerekiyor.

Grip aşısı kimlere uygulanmamalı?

Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi olanlara uygulanmamalıdır.

Grip Aşısı Fiyatı Ne Kadar?

Sağlık Bakanlığı’nca dağıtımı gerçekleşen ve eczaneler üzerinden satın alınabilen grip aşıları 73 TL fiyat etiketine sahiptir. Ancak bu rakam her sene farklılık gösterebilmektedir. Aşının alınması sonrasında hastane ya da eczanede aşılar yaptırılabilmektedir.

Sağlık Bakanlığından Risk Grubunda Olanlara Ücretsiz Aşı

Sağlık Bakanlığı risk grubunda olan kişilere ücretsiz aşı yapacağını duyurdu. Peki kim bu risk grubundakl kişiler..?

65 yaş üstü vatandaşlar, 6 aylık-2 yaş arası bebekler, gebeler, aşırı kilolu olanlar, huzurevi, bakımevi gibi ortamlarda yaşayanlar, astım, böbrek, şeker, kalp gibi kronik hastalığı olanlar, çeşitli hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler risk grubu arasında yer almaktadırlar. Bu risk grubundaki kişilerin mutlaka grip aşısı yaptırmaları önerilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.