Rahat ve Kaliteli Bir Uyku İçin Bitki Çayı Önerileri – Alımlı Kadın

Rahat ve Kaliteli Bir Uyku İçin Bitki Çayı Önerileri

Rahat ve Kaliteli Bir Uyku İçin Bitki Çayı Önerileri

Her zaman yastığa kafasını koyar koymaz uyuyan insanlara özenmişimdir. Çünkü ben bunu hayatım boyunca asla başaramadım. Uykuya dalabilmek için en az yarım saat yatakta bir sağa bir sola döner dururum. Şunu da belirteyim bende huzursuz bacak sendromu var ve uykuya hızlı dalmamı çoğu zaman bu da etkileyebiliyor, bu hastalığı merak edenler ve ya bu hastalığa sahip olanlar varsa yorum kısmından bana ulaşabilirler, belki ilerleyen günlerde bununla nasıl başa çıktığıma dair de sizlere bilgilerimi aktarmaya çalışırım. Doktora gidip ilaç almışlığım bile var hatta ne yazık ki bu ilaçlar bile benim hemen uyumamı sağlayamadı. Ben çözümü bitki çaylarında buldum. Ben yatmadan yarım saat önce içiyorum ve artık çok daha kısa sürede uykuya dalıyorum. Ayrıca sabahları da daha dinç bir şekilde uyanıyorum, gün içerisinde uykusuzluğun vermiş olduğu o yorgunluk hissi de kayboldu diyebilirim. Ben kedi otu çayı içiyorum ama tadını sevmeyebilirsiniz diye size bir kaç bitki çayı daha önericem.

Kedi Otu Çayı

 

Kedi otu, geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılan şifalı bir bitkidir. Çiçekleri parfüm yapımında kullanılırken kökleri rahatlatan ve uyku verici bir etkiye sahiptir. Ayrıca menopoz, adet öncesi sendrom, baş ve kas ağrısına iyi geldiğine dair pek çok kaynak bulunmaktadır. Kedi otu kökü ekstresi kapsül veya sıvı formda takviye olarak kullanılabilir. Ayrıca çay olarak da tüketilebilir. Çayı eğer uykusuzluk için kullanılacaksa yatmadan yarım saat önce içilmesinde fayda vardır. Ayrıca kedi otunun hafif gerginliklerin azaltılması ve uykusuzluk tedavisinde faydalı olduğuna dair pek çok araştırma vardır. Huzursuz bacak sendromu, migren , baş ağrısı, kaygı ve anksiyete bozukluklarına iyi geldiğine dair ise araştırmalar devam etmektedir. Kedi otu ayrıca bağımlılık yapıcı sakinleştirici ilaç almayı bıraktıktan sonra uyku problemi yaşayan kişilere de yardımcı olmaktadır.

Malzemeler:

  • İki çay kaşığı kedi otu kökü,
  • 2 bardak su,
  • 1 tatlı kaşığı şeker veya bal

Yapılışı: Kaynamış suya kedi otunu ekleyin, besin maddelerinin suya karışması için 30 dakika demlemeye bırakın. Çay çok acı olabileceğinden balla tatlandırabilirsiniz.

Papatya Çayı

 

Daha iyi uyumaya yardımcı olan papatya çayı, kişilerde oluşan uyku bozukluklarını engeller. Uykuya dalmakta zorluk çekenler için uykuyu tetikler ve kişilerin daha iyi uyumasına yardımcı olur.

2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin üzerine yarım litre kaynar su ekleyin. 3-5 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra papatyayı süzerek çayınızı içebilirsiniz. Tatlandırmak için bal ya da bir kaç damla limon ekleyebilirsiniz. Bazı rahatsızlıklarda daha önce de belirttiğimiz gibi çayın hazırlanış şekli değişebilir.

Pasiflora

Yapılan araştırmalara göre pasifloralı çay tüketmenin uykuya dalmayı kolaylaştırdığı ve düzenli pasiflora alımıyla uyku süresinin uzadığı ve yorgunluk hissinin azaldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Pasifloralı çayı büyük marketlerdeki bitki çayı reyonlarında kolaylıkla bulabilirsiniz.

Lavanta

Yatıştırıcı bir kokuya sahip olduğu için uykuya teşvik etmekte kullanılan bitkilerin başında gelmektedir. Araştırmalar uykudan 30 dakika önce lavanta yağı koklamanın uyku kalitesini olumlu etkilediğini göstermiştir. Lavanta özellikle hafif derece uykusuzluk çekenlerin, gençlerin ve kadınların kullanabileceği etkili bir uyku teşvik edicidir.

Limon Otlu Çay

Özellikle Orta Çağ zamanlarında uykusuzluk belirtilerini ve kaygıyı tedavi etmek için kullanılan limon otlu çay günümüzde de hala etkisini sürdürmekte, birçok kişi tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Limon otunun keskin kokusu ve tadı sayesinde çay lezzetlenir ve sakinlik uyandırır. Stresi yatıştırmaya ve kasları gevşetmeye yardımcı olan limon otu, uykuya dalmayı kolaylaştırmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.