Rotamız: Salda Gölü – Alımlı Kadın

Rotamız: Salda Gölü

Rotamız: Salda Gölü

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada oldukça popüler olan ve üstelik inanılmaz güzellikte olan bir yer olduğu için Salda Gölü’nün de bu kadar bilinmesi kaçınılmaz bir durum haline geldi. Biz de bu kadar merak edilen, Türkiye’nin Maldivleri diye anılan Salda Gölü hakkında her şeyi araştımak ve sizlerle paylaşmak için rotamızı Salda Gölüne çevirdik.

Salda Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Salda Gölü, Burdur ili Yeşilova ilçesi sınırları içerisindedir. Burdur-Denizli-Antalya üçgeninin hemen ortasında sayılır. Yeşilova’ya uzaklığı 5 km, Burdur’a uzaklığı 60 km, Denizli’ye uzaklığı 100 km ve Antalya’ya uzaklığı 160 km’dir.

Türkiye’nin en derin 3. gölü olarak bilinen Salda Gölü’ne gitmek ve her yeri ayrıntılı gezmek için kendi aracınızla yola çıkabileceğiniz gibi uygun fiyatlı turları da tercih edebilirsiniz. Sadece 90 TL’ye bilet alarak da Burdur’a gidebilir Merkez’den 20 TL’ye Yeşilova minibüslere binerek Salda Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Salda Gölünün Özelliği

Ülkemizin en temiz gölü olarak da bilinir. Gölün içinde magnezyum ve sodyum elementleri bulunur. Gölde bulunan magnezyum, gölün kumsalının da beyaz olmasını sağlamaktadır. Bu kumsalın Mars’taki yeryüzü ile benzerlik göstermesi bilim adamlarının da ilgisini çekmiştir. İskoç bilim adamı Prof. Dr. Mike Russel gerçekleştirdiği bir araştırmada bu gölün Mars’taki yeryüzünün yapısı ile benzer olduğunu kanıtlamıştır. Diğer araştırmalara göre ise Dünya’da bu özellikte sadece iki bölge bulunur. Biri Salda Gölü diğeri ise Kanada da bulunan bir bölgedir. Bu sebeple de turizm açısından oldukça önemli bir bölgedir.

Salda Gölünde Neler Yapılır

Türkiye’de en temiz ve en berrak göl sulardan birine ev sahipliği yapan ve adeta doğa harikası olan Salda Gölü’nün hemen arka kısmında bulunan ormanda özgürce kamp yapabilirsiniz.

Maldivler olarak anılan kısımda duş, tuvalet, elektrik vb. birçok ihtiyacınızı karşılayacağınız bir tesis yok ancak Yeşilova kamp ve bungalov alanında ve Salda Köyü Tabiat Parkı’nda hepsi mevcut. Ayrıca göl çevresinde birkaç plaj daha bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Beyaz kumsalı olan Salda Gölü’nün kenarlarında bulunan çamurlar, pek çok uzman tarafından araştırılarak, cilt hastalıklarına, sivilcelere ve eklem ağrılarına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Salda Gölünde yüzmek isterseniz, göle girmek ve yüzmek yasaktır diye birçok uyarılar içeren tabelalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Göle girip yüzenler var ama ben tavsiye etmiyorum. Çünkü göle adım atmamla dizime kadar çamura batmam bir olmuştu 🙂 bu yüzden bana göre oldukça tehlikeli, iyi bir yüzücü değilseniz hiç yüzmeyin tatiliniz zehir olmasın.

Salda Gölünde yerli halkın kurmuş oldukları satış tezgahlarına da mutlaka bir göz atmalısınız. Her şey çok doğal ve organik olduğu için çok lezzetliler. Biz bademlerden satın almıştık ve tatları gerçekten muhteşemdi.

Gölün çevresinde pideciler bulunmaktadır. Burada lezzetli bir kaşarlı ve karışık pide yiyebilirsiniz. Bunun dışında ise, Yeşilova ilçe merkezinde birbirinden leziz kahvaltılık sunan işletmeler bulunuyor. Özellikle ilçe merkezinde tostçular yer alıyor. Burdur’a özel hazırlanan Burdur Şiş’i de deneyebilirsiniz.

Salda gölüne kadar gelmişken bir de lavanta bahçelerine mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Bizim gitmiş olduğumuz dönemde henüz lavantalar çıkmamıştı. Lavantalar, haziran sonu morarmaya başlıyor ve temmuz ayı çiçekleri patlayınca mosmor oluyor. Temmuz sonu ağustos başından itibaren ise hasat yapılıyor. Siz de tarihinizi buna göre ayarlarsanız muhteşem lavanta manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.