Yaka Park & Saklıkent Gezi Rehberi – Alımlı Kadın

Yaka Park & Saklıkent Gezi Rehberi

Yaka Park & Saklıkent Gezi Rehberi

Saklıkent, Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan bir kanyondur. Eşen çayının bir kolu olan bu kanyon Antalya’ya yaklaşık 200 km, Kaş’a 64 km ve Fethiye’ye 46 km mesafede yer almaktadır.

Saklıkent Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma araçları ile Saklıkente ulaşmak için otogarın önünden hareket eden saklıkent fethiye dolmuşlarıyla, kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ulaşım ortalama 1 saat sürüyor. Toplu taşıma yerine araç kiralayabilirsiniz. Eğer araç kiralamak istemezseniz de jeep safari turlarını tavsiye edebilirim. Fiyatları kişi başı 60 TL civarında değişmektedir ve bu turlar ciddi anlamda çok eğlenceli geçiyor. Eğer jeep safari ile giderseniz mutlaka yanınızda yedek kıyafet bulundurun çünkü safari sırasında diğer araçlara karşı su savaşı yapılıyor 🙂

 

Saklıkente giderken yol üzerinde Tlos antik kentine ve Yaka Park Şelalesine uğrayabilir burada yetişen alabalıkların muhteşem tadına bakabilirsiniz. Şelalede muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Size biraz da Tlos antik kentinden bahsetmek istiyorum. Tlos antik şehri Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde olup, Likya Bölgesi olarak bilinen coğrafyanın en eski yerleşim alanlarından biridir. MÖ 14. yüzyıl Hitit belgelerinde Dlawa, Likya yazıtlarında ise Tlawa olarak kayda geçen antik kentin girişindeki akropol, doğaya hakim görüntüsü ile görenleri fazlasıyla etkiler.

 

Saklıkente Ne Zaman Gidilir?

Kanyonda buz gibi sular aktığı için havaların ısınmasını beklemenizi tavsiye edebilirim. Kanyon sıcak havalarda serinlemeniz için mükemmel bir yer. Çok fazla ziyaretçisi olduğu için daha rahat gezebilmeniz adına hafta içi bir gün gitmenizi önerebilirim.

Saklıkent’te Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Saklıkent’te soğuk suların üzerine kurulu olan köşklerde rahatça yemeğinizi yiyip keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. 2 dağın arasında uzanan kanyona giriş ücretlidir. 10 TL civarı bir giriş ücreti var. Yanınızda ayağınızdan kaymayacak lastik bir ayakkabı götürebilirsiniz aksi taktirde kanyon içerisinde kayıp düşme ihtimali olabiliyor. Ve ya orada 3 TL ye lastik ayakkabı kiralayabilirsiniz.

Rafting, Saklıkent’in içinden çıkan Karaçay üzerinde 1994’ten beri organize edilen ringo rafting opsiyoneldir. Katılmak isteyen ziyaretçiler önceden rehber ile görüşerek rezervasyonlarını yaptırabilirler. 5 yaşından 70 yaşına kadar herkesin katıldığı rafting turu inanılmaz doğası yaklaşık 5 km (30-35 dk) süren parkuru ve profesyonel rehberler eşliğinde yapılır.

 

Çamur Banyosu, Saklıkent’ten yağmur vasıtasıyla taşınan yüksek mineralli çamur nehir kenarında birikir. Sezon başında işletme iş makineleri ile nehir kenarında doğal bir havuz meydana getirir, çamurun buraya akması sağlanır. Tamamen doğal ve kokusuz çamur vücuda sürülüp 10-15 dk kuruduktan sonra yıkanırken vücudumuzdan ölü hücrelerimizi alır gider. Kesinlikle yan etkisi olmayan çamur banyosu aynı zamanda çok da eğlenceli geçmektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.