Kışın Dudaklar Neden Çatlar? Çatlayan Dudaklarınıza Öneriler – Alımlı Kadın

Kışın Dudaklar Neden Çatlar? Çatlayan Dudaklarınıza Öneriler

Kışın Dudaklar Neden Çatlar? Çatlayan Dudaklarınıza Öneriler

Havaların soğumasıyla birlikte hepimizin en büyük sıkıntı yaşadığı durumlardan biriside bana göre rüzgardan dolayı  dudakların çok çabuk çatlamaya başlaması.. Peki çatlayan dudakları nasıl tedavi ederiz? Dudaklarımızın çatlamasını nasıl önleriz? sizler için dudak çatlaklarını önlemek için kendim uyguladığım bir kaç yöntemden bahsedicem.

Dudak Çatlaması Neden Olur?

Dudaklarınızı sürekli ıslatmak dudaklarınızın çok daha çabuk çatlamasına neden olur. Bu yüzden mümkün olduğu sürece dudaklarınızın kuru kalmasını sağlayın. Özellikle dudaklarını sürekli olarak yalayan insanlarda dudak çatlaması fazla görülüyor. Kalitesiz ve ucuz rujlardan kesinlikle uzak durun. Hem kendi sağlığınız açısından da kalitesiz ürün kullanmak cildinizin yapısını önemli ölçüde tehdit etmektedir. Bir yerden maddiyatınızı düşünürken sağlığınızdan olmayın. Mümkün olduğunca kalitesine güvendiğiniz rujları ve dudak nemlendiricilerini tercih edin. Aynı şekilde kullanmış olduğunuz ucuz diş macunları da dudaklarınızın çatlamasına neden olabilir. Ayrıca B vitamini eksikliği de dudak çatlamasına sebep olacağından eğer B vitamininiz düşükse beslenme düzeninizde B vitamini ağırlıklı gıdalara yönelmeniz dudak sağlığınız için yararlı olacaktır.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Güneşli havalarda dışarı çıkarken dudaklarınıza mutlaka bir nemlendirici ve koruyucu sürmenizde fayda var diyebilirim. Soğuk ve rüzgarlı havalarda ise krem veya vitaminli dudak balmlarından kullanmalısınız. Eğer ben rujsuz yapamam diyenlerdenseniz özellikle mat rujlar yerine nemlendirici rujları tercih etmenizde fayda var. B vitamini yönünden zengin olan gıdalar bol miktarda tüketilmeli. Dudağınızda çatlaklar oluştuktan sonra dudaklarınızı ısırmamalı ve çatlakları kesinlikle koparmamalısınız. Dudaklarınızı nemli tutmaya, vücudun susuz kalmamasına dikkat edin, aşırı sıcaktan ve güneşten sakının, yeterli ve dengeli beslenin.

Çatlamış Dudaklarınız İçin Evde Kolaylıkla Uygulayabileceğiniz  Yöntemler

Dudak çatlamasının etkilerini azaltıp yok edecek bu doğal malzemeler kolayca bulunabilir olmaları ve faydalarıyla yardımınıza koşmak için hazır bekliyor.

Toz şeker

Toz şeker, dudaklarınızdaki ölü dokulardan kurtulmanızı sağlayacak ve ölü hücre oluşumunun da önüne geçecektir. Çatlaklar ve kuruluktan dudaklarınızı uzak tutan şeker nemli dudaklara kavuşmanızı da sağlayacaktır. Bunun için bir tatlı kaşığı toz şekerle bir tatlı kaşığı balı karıştırıp dudaklarınıza sürün ve beş dakika kadar bekletin. Ardından ılık suyla dudaklarınızı temizleyin.

Bal

Antibakteriyal özelliğe sahip balı tek başına da kullanabilirsiniz. Dudak dokularını güçlendirecek olan balın bu faydalarından yararlanmak içinse yapmanız gereken çok basit: Dudaklarınıza parmaklarınız yardımıyla onu tamamen kaplayacak kadar bal sürün ve dudaklarınızı yalamadan 15 dakika bu şekilde bekletin. Bu yöntemi günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Salatalık

Salatalık da dudaklarınıza ihtiyacı olan nemi sağlayarak iyileşmesini sağlayacaktır. Salatalığın sulu tarafını dudaklarınızı uygulayıp bekletin. 15-20 dakika sonra dudaklarınızı temizleyin.

Aloe vera

Aloe vera bitkisinin içinden çıkan her derde deva jel dudak çatlamasına da birebir. Kestiğiniz yaprağın içinden çıkan jeli dudaklarınıza sürün ve gece böyle uyuyun. Birkaç güne çatlaklarınızın yok olduğunu göreceksiniz.

Hindistan cevizi yağı

Mucizeler yaratan Hindistan cevizi yağından da yardım alabilirsiniz. Katı formdaki Hindistan cevizi yağını çatlamış dudaklarınıza sürmek yeterli olacaktır.

Süt ve gül yaprakları

Dudakları nemlendirirken tahrişi de giderecek bir karışımdan bahsetmeden olmaz. Bir kase ılık sütün içine bir avuç gül yaprağı koyun ve yarım saat bu şekilde dinlenmeye bırakın. Ardından gül yapraklarını sütün içinden çıkarıp ezerek lapa hale getirin ve bu maddeyi uyumadan önce dudaklarınıza uygulayın.

Su

En net ve en bilinen çözümü en sona bıraktım. Kuruduğu için çatlayan dudaklarınızı yeniden nemlendirecek sudan bahsediyoruz. Dudaklarınıza kaybettiği nemi yeniden kazandırmak için kendinizi susamış hissetmeseniz bile su içmeyi unutmayın. Günde 8-10 bardak su içerek vücuda ihtiyacı olan suyu sağlayabilir ve dudak kuruluğunuzdan, çatlamalardan kurtulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.