Saçtaki Kepekler Nasıl Geçer? – Kepekler İçin Ne Kullanmalıyız – Alımlı Kadın

Saçtaki Kepekler Nasıl Geçer? – Kepekler İçin Ne Kullanmalıyız

Saçtaki Kepekler Nasıl Geçer? – Kepekler İçin Ne Kullanmalıyız

Hem biz kadınların hem de erkeklerin ortak sorunu olan saçtaki kepeklerden nasıl kurtuluruz? Saçtaki kepeklere ne iyi gelir? sizler için bu sorunun çözümünü bulduk. Öncelikle sorunun asıl başlangıcı olarak kepek neden oluşur? sorusunu cevaplayalım..

Saçtaki Kepek Neden Oluşur?

Cilt kendisini sürekli yenileyen bir sisteme sahiptir. Cildin alt kısmında yeni hücreler oluştukça, üst yüzeye yani hava ile temas eden yöne doğru ölü hücreler itilir. Bu doğal süreç sırasında, yıkanırken su ile dökülen ölü deri hücreleri, göz ile görülmez. Fakat herhangi bir nedenden dolayı bu döngü bozulduğunda ve hızlandığında, ölü deri hücreleri saç köklerinde birikmeye başlar ve kepek oluşur. Kepek birçok cilt rahatsızlığı nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Kepeğin tedavisi öncelikle altta yatan hastalığın tedavisi ile desteklenmelidir. Kepek oluşumuna neden olabilecek rahatsızlıklar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Seboreik dermatit: Derinin, yüzün ve vücudun bazı bölgelerinin pullu, kaşıntılı hale gelmesine ve kızarmasına neden olabilen yaygın bir cilt hastalığıdır. Nedeni tam olarak bilinmeyen, oluşumunda birçok faktörün rol oynadığı bir hastalıktır. Bu faktörler stres, ‌androjenler, depresyon, yorgunluk, ‌mikroanjiyopatik olabilen ‌vasküler bozukluklar, basınç değişiklikleri gibi atmosfer değişiklikleri, mevsimler, giyim, beslenme biçimleri ve yiyecek ‌alerjileri, ‌otoimmünite, ‌Malassezia ‌furfur (bir çeşit maya), başka nedenlerle alınan ilaçlar, ‌riboflavin, ‌piridoksin, ‌biyotin eksiklikleri olarak sıralanabilir.
  • ‌Tinea ‌capitis: Halk arasında saçkıran olarak da bilinen saçlı derinin mantar enfeksiyonudur.
  • Alerjik temas ‌(kontakt) ‌‌dermatiti: Saç boyası, saç spreyi, saç jölesi veya köpük gibi saç derisinde kullanılan ürünlere cildin gösterdiği reaksiyonlardır. Kişi sadece bir ürün kullandığında saçları kepekleniyor ve bu ürünü kullanmayı kestiğinde kepek kesiliyorsa bu temas ‌dermatiti nedeniyledir.
  • Sedef hastalığı: Gümüş pullarla kaplı cildin kırmızı, kabuklu lekelerine neden olan bir cilt hastalığıdır.

Saçtaki Kepek Nasıl Geçer?

Çay ağacı yağını deneyin

Tarihsel açıdan bakıldığında, çay ağacı yağının, sivilcelerden sedef hastalığına, birçok sorunun tedavisinde kullanıldığı görülüyor. Çay ağacı yağının güçlü anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklerinin olduğu da bilinen bir gerçek; dolayısıyla kepek semptomlarının hafifletilmesinde kullanılıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, çay ağacı yağı hem seboreik dermatite hem de kepeğe sebep olduğu bilinen bir mantar türü ile mücadelede oldukça etkili. Ancak çay ağacı yağının hassas cilde sahip kişilerde tahrişe yol açabildiğini unutmamak gerekiyor. Bu yüzden en iyisi, yağı doğrudan cilde uygulamaktansa öncesinde hindistancevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağ türü ile seyreltmek.

Hindistancevizi yağı kullanın

Sağlık açısından sahip olduğu faydalarla bilinen hindistancevizi yağı, kepek tedavisinde doğal bir ilaç olarak da kullanılıyor. Hindistancevizi yağı, cildin nemlenmesinde ve kepeği şiddetlendiren kurumanın önlenmesinde oldukça etkili. Yapılan araştırmalar, hindistancevizi yağının, cilt nemini düzenlemede en az mineral yağlar kadar etkili olduğunu gösteriyor. Hindistancevizi yağını 8 hafta boyunca düzenli bir şekilde kullanmak, kepek semptomlarını yaklaşık %68 oranında azaltıyor.

Aloevera uygulayın

Aloevera, cilt merhemlerinde, kozmetikte ve losyonlarda sıklıkla kullanılan bir sukulenttürü. Cilde sürülen aloeveranın, yanıkların, sedef hastalığının ve uçuğun tedavisinde etkili olduğuna inanılıyor. Bilimsel araştırmalar ise aloeveranın anti-bakteriyel ve anti-inlamatuar özelliklerinin kepeği önlemede de yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ancak umut vadeden sonuçlara rağmen, aloeveranın kepeğe nasıl doğrudan etki edebileceğini anlamak adına daha fazla çalışmanın yapılması gerekiyor.

Stres seviyenizi düşürün

Stresin, insan sağlığının birçok yönünü etkilediğine inanılıyor. Kronik hastalıklardan zihinsel sorunlara kadar hemen hemen her şeyin üzerinde etkisi var. Stres doğrudan kepeğe sebep olmasa da kuruluk ve kaşınma gibi semptomları arttırdığı biliniyor. Uzun vadede yüksek düzeyde stres altında olmak, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını bastırabiliyor. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi ise vücudun kepeğe sebep olabilen bir takım mantar enfeksiyonları ya da cilt sorunları ile savaşma yetisine zarar veriyor.

Günlük rutininize elma sirkesini ekleyin

Elma sirkesi de kepekten kurtulmak için doğal bir yöntem olarak kullanılmakta. Sirkenin yapısındaki asiditenin, kafatası üzerindeki ölü hücrelerin dökülmesine yardımcı olduğuna inanılıyor. Ayrıca elma sirkesinin cildin pH dengesini düzenleyerek mantar gelişimini önlediği ve dolayısıyla kepek oluşumunu engellediği söyleniyor. Ancak bu iddiaları destekleyen herhangi bir bilimsel kanıtın olmadığını bilmek gerek; elma sirkesinin kepek üzerindeki etkileri, sistematik olmayan verilere dayandırılıyor. Denemekten zarar çıkmaz diyenlerdenseniz eğer, şampuanınıza birkaç yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ya da başka doğal yağlarla birleştirerek doğrudan sprey olarak kullanın.

Aspirin deneyin

Salisilik asit, aspirinin anti-inflamatuar özelliklerinden sorumlu en önemli bileşenlerinden birisidir. Bu asit, aspirinin yanı sıra birçok kepek önleyici şampuanın yapısında da bulunur. Salisilik asit, cildin pul pul olmasını önler ve mevut pullanmanın yumuşayarak dökülmesine yardımcı olur. Yapılan birçok araştırma da salisilik asidin en az reçeteli sedef hastalığı ve kepek ilaçları kadar etkili olduğunu göstermekte. Basit bir kepek ilacı için iki aspirini ezerek saçınızı yıkamadan önce şampuanınıza ekleyebilirsiniz.

 Omega-3 tüketiminizi artırın

Omega-3 yağ asitlerinin vücuttaki önemi büyüktür. Cilt sağlığı açısından da elzem olan omega-3 yağ asitleri, yağ üretiminin ve hidrasyonun idare edilmesine, yaraların iyileşmesine ve erken yaşlanmanın engellenmesine yardımcı olur. Omega-3 yağ asitlerinin yetersizliği, saçlarda ve ciltte kuruma ve hatta kepek de dahil olmak üzere birçok farklı semptomu beraberinde getirir. Omega-3 yağ asitleri, inflamasyonu azaltarak tahrişin ve kepeğin hafiflemesine yardımcı olur. Somon, alabalık ya da uskumru gibi yağlı balıklar, mükemmel omega-3 yağ asidi kaynaklarıdırlar. Bunların dışında harici olarak balık yağı takviyesi alabilir ya da keten tohumu, chia tohumu ve ceviz tüketiminizi artırabilirsiniz.

Daha çok probiyotik tüketin

Probiyotikler, sağlık açısından faydalı olan bakteri türleridirler. Vücudun bağışıklık fonksiyonlarını güçlendirdiklerinden, kepeğe sebep olan mantar enfeksiyonları ile mücadelede oldukça etkilidirler. Yapılan araştırmalar, iki ay boyunca düzenli probiyotik kullanımının, kepek oluşumunu ciddi şekilde düşürdüğünü göstermekte. Bu yüzden kepek sorunundan kurtulmak adına piyasada mevcut olan probiyotik takviyelerinden kullanabilir ya da turşu gibi mayalı gıdalar tüketerek vücudunuzdaki probiyotik düzeyini arttırabilirsiniz.

Kabartma tozu kullanın

Her evin mutfağında mutlaka bulunan kabartma tozu, kepek tedavisinin en basit, hızlı ve uygun yollarından birisi. Kabartma tozunun hassas bir pullanmayı önleyici olarak görev yaptığına, kabuklaşmanın ve kaşıntının hafifletilmesine yardımcı olduğuna inanılıyor. Yapısındaki anti-fungal özellikler de kepek tedavisinde etkili olmasının sebeplerinden bir diğeri. En iyi sonuçlar için kabartma tozunu doğrudan ıslak saçınıza uygulamayı ve kafatasınıza nazikçe masaj yapmayı deneyin. Bir-iki dakika bu şekilde bekleyin ve saçınızı şampuanlayarak yıkamaya devam edin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.